DEFINIOWANIE I MODYFIKACJA OBIEKTÓW TYPU TYPOSZEREG RUR
Typoszeregi rur w programie Kreślarz
Dodanie typoszeregu rur do projektu pozwala na (o ile średnica w tabeli Dane podana przez użytkownika występuje w typoszeregu):
- automatyczne przypisanie do rury dodatkowych parametrów m.in. materiału, grubości ścianki, klasy itp.
- automatyczną aktualizację nazwy materiału oraz widoczne oznaczenie w tabeli Dane rur (kolorem oznaczonym jako kolor typoszeregu), które zostały przypisane do typoszeregu,
- umieszczenie na rysunku profilu dodatkowych informacji o rurze, np. grubość ścianki,
- uzyskanie w zestawieniu materiałów podziału na "handlowe" odcinki rur (np. w przypadku kanalizacyjnych). Podział można wyłączyć na zakładce Parametry 2
Dodanie typoszeregu nie jest obowiązkowe.
Aby dodać typoszereg do projektu należy przejść na zakładkę Dane i kliknąć przycisk menu: Narzędzia > Typoszreg rur.
W oknie Typoszereg Użytkownik może wykorzystać dołączony do programu typoszereg (ze względu zmiany zachodzące w ofertach producentów nie ma gwarancji, że rozprowadzane z programem typoszeregi są aktualnie dostępne w handlu) lub dodać własny. Najłatwiej zrobić poprzez modyfikację i zapisanie pod inną nazwą już istniejącego.
Jeden spośród wybranych typoszeregów można oznaczyć jako domyślny. Oznacza to, że jeżeli w nowym węźle zostanie wpisana średnica, która istnieje w domyślnym typoszeregu to dla rury w danym odcinku zostaną przypisane parametry z domyślnego typoszeregu. Zmieniając domyślny typoszereg w projekcie wszystkie te dane automatycznie się zaktualizują.
Kliknięcie przycisku Domyślny dla typu spowoduje przypisanie wybranego typoszeregu jako domyślnego dla profili w projekcie takiego samego typu jak bieżący (np. tylko dla oznaczonych jako "wodociąg").
Kliknięcie przycisku Domyślny dla wszystkich spowoduje przypisanie wybranego typoszeregu jako domyślnego dla wszystkich profili w projekcie bez względu na typ.
Jeżeli wpisana średnica istnieje w kilku typoszeregach dodanych do projektu to należy w kolumnie Rura w tabeli Dane należy wskazać typoszereg, z którego mają być pobrane parametry.
Dla każdego typoszeregu można zdefiniować następujące parametry:
- klasę,
- SDR (stosunek średnicy do grubości ścianki rury),
- SN (sztywność obwodowa),
- PN (ciśnienie nominalne),
- chropowatość,
- zastosowanie, czyli media, dla których rura jest przeznaczona,
- średnice rur występujące w typoszeregu,
- grubości ścianek [mm] dla wprowadzonych średnic,
- długości handlowe [mm] dla danej średnicy, rozdzielane znakiem | np. 2000|3000|6000, (parametr dotyczy głównie rur kanalizacyjnych, dla rur sprzedawanych z kręgów można wpisać wartość zero),
- numery katalogowe poszczególnych rur,
Bieżąca wersja:4.10
Znajdź nas na Facebooku